DIAFIX, mashtrim? Opinionet Negative, Forum, Farmaci, Çmimi, Ku të Blej

Kapsula DIAFIX për diabetin është një suplement që përdoret për të kontrolluar nivelet e glukozës në gjak te pacientët me diabet. Ato përmbajnë një substancë aktive që ndihmon në rritjen e ndjeshmërisë së qelizave ndaj insulinës dhe rregullon nivelet e sheqerit në trup.

Çfarë është diabeti gjithsesi?

Të gjithë kanë dëgjuar për diabetin . Është një nga sëmundjet kronike më të zakonshme në botë dhe numri i rasteve është ende në rritje. Megjithatë, shumica e njerëzve nuk e kuptojnë plotësisht se çfarë e shkakton dhe si ndikon në jetën e përditshme. Shumë njerëz besojnë se kjo sëmundje nuk është serioze sepse është shumë e zakonshme. Sidoqoftë, diabeti i patrajtuar mund të çojë në  sëmundje të zemrës  , humbje të shikimit dhe madje edhe amputim të gjymtyrëve.

Në formën e tij më të thjeshtë, diabeti (emri zyrtar) është një grup çrregullimesh që bëjnë që njerëzit të kenë nivele më të larta se normale të sheqerit – ose glukozës – në gjakun e tyre. Glukoza vjen nga proteinat, karbohidratet dhe yndyrnat që hani dhe pini, si dhe nga mëlçia, e cila prodhon dhe ruan këtë substancë.

Nëse gjithçka shkon sipas planit, pankreasi lëshon një hormon të quajtur insulinë, i cili ndihmon në lëvizjen e glukozës nga qarkullimi i gjakut në qeliza të caktuara të trupit për ta përdorur për energji. Megjithatë, nëse trupi juaj është  rezistent ndaj insulinës  ose nuk prodhon mjaftueshëm prej saj, glukoza do të ngecë në gjakun tuaj. Mjeku juaj më pas do t’ju tregojë se keni “sheqer të lartë në gjak”. Me kalimin e kohës, sheqeri shtesë në gjak shkakton  inflamacion  dhe probleme të tjera serioze shëndetësore.

Rreth 30 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara kanë diabet, por pothuajse një e katërta e tyre nuk janë në dijeni të tij. Le të hedhim një vështrim më të afërt.

Shikoni: 

DIAFIX

Llojet më të zakonshme të diabetit

Ka disa  lloje të ndryshme të diabetit  , dhe secila ka shkaqet e veta. Është e rëndësishme të merrni një diagnozë të saktë se çfarë forme të sëmundjes keni, pasi trajtimi do të ndryshojë në varësi të llojit të sëmundjes. Këtu janë bazat që duhet të dini:

Para diabetit

Nëse niveli i sheqerit në gjak i dikujt është më i lartë se normalja, por jo aq i lartë sa për t’u diagnostikuar me  diabet të tipit 2  , ky konsiderohet  prediabet  . Kjo do të thotë që rezultati i testit të gjakut A1C është midis 5.7% dhe 6.4%. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), më shumë se një e treta e të rriturve në Shtetet e Bashkuara kanë prediabet, dhe shumica e tyre nuk janë të vetëdijshëm për këtë.

Ky është një problem sepse njerëzit me prediabet kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të diabetit të tipit 2. Për fat të mirë, prediabeti mund të rikthehet: stërvitja dhe ndryshimet dietike shpesh përshkruhen për të ulur nivelet e sheqerit në gjak dhe për të zvogëluar rrezikun. Në disa raste, mjeku juaj mund të përshkruajë edhe metforminë, një ilaç për uljen e sheqerit në gjak që ndihmon në parandalimin e sëmundjes së tipit 2.

Ju jeni në rrezik të prediabetit nëse:

 • Ju keni një prind ose vëlla me diabet të tipit 2
 • A keni pasur ndonjëherë diabet gestacional?
 • Ata janë 45 vjeç e lart
 • Janë mbipeshë
 • Ata nuk janë fizikisht aktivë të paktën tre herë në javë.

Çfarë është DIAFIX dhe për çfarë shërben?

Kapsulat DIAFIX për diabetin është një produkt farmaceutik i zhvilluar për të ndihmuar diabetikët të përballen me sëmundjen. Ai përmban një substancë aktive që ndihmon në rregullimin e niveleve të glukozës në gjak dhe rrit ndjeshmërinë e qelizave ndaj insulinës. Kapsulat DIAFIX mund të ndihmojnë në kontrollin e diabetit.

Përdorimi i caktuar

 • Nëse jeni diagnostikuar me diabet të tipit 2: mjeku juaj mund të rekomandojë kapsula DIAFIX për të kontrolluar nivelet e glukozës në gjak, veçanërisht nëse nuk po arrini nivelet e nevojshme përmes dietës dhe stërvitjes.
 • Si një ilaç shtesë: Mjeku juaj mund të përshkruajë kapsula DIAFIX si një shtesë në trajtimin tuaj me ilaçe të tjera hipoglikemike, si insulina ose tableta të tjera hipoglikemike.
 • Për rritje të menjëhershme të niveleve të glukozës në gjak: Kapsulat DIAFIX mund të përdoren për rritje të përkohshme të niveleve të sheqerit në gjak të shkaktuara nga stresi, sëmundje ose faktorë të tjerë për të ndihmuar në uljen e shpejtë të niveleve të glukozës në nivelin e dëshiruar.
DIAFIX

Si funksionon DIAFIX?

Kapsulat DIAFIX përmbajnë një substancë aktive, mekanizmi i veprimit të së cilës është të ndihmojë pacientët diabetikë të kontrollojnë nivelet e glukozës në gjak.

Përbërësi kryesor aktiv i kapsulave DIAFIX është glukonati. Glukonati vepron duke rritur ndjeshmërinë e qelizave të trupit ndaj insulinës, një hormon që rregullon nivelet e sheqerit në gjak. Rritja e ndjeshmërisë së qelizave tuaja ndaj insulinës i ndihmon ata të përdorin në mënyrë më efikase glukozën në gjak, gjë që ndihmon në uljen e niveleve të sheqerit në gjak.

Përveç kësaj, kapsulat DIAFIX mund të ndikojnë gjithashtu në proceset e përthithjes së glukozës në zorrët dhe në sintezën e glikogjenit, forma që ruan glukozën në mëlçi dhe muskuj. Kjo gjithashtu ndihmon në uljen e niveleve të glukozës në gjak.

Përbërësit e DIAFIX (përbërja)

Kapsulat DIAFIX për diabetikët përmbajnë përbërësit e mëposhtëm, secili prej të cilëve ka një efekt të ndryshëm në nivelet e glukozës në gjak:

 • Ekstrakt i gjetheve të Gymnema: Gymnema (Gymnema sylvestre) është e njohur për vetitë e saj anti-diabetike dhe aftësinë për të ulur nivelet e glukozës në gjak. Studimet kanë treguar se ekstrakti i gjetheve të Gymnema mund të përmirësojë kontrollin e glicemisë në pacientët me diabet të tipit 2.
 • Ekstrakt i rrënjës së çikores: Çikorja (Cichorium intybus) përmban inulin, e cila mund të ndihmojë në uljen e niveleve të glukozës në gjak dhe në përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës. Studimet kanë treguar se ekstrakti i rrënjës së çikores mund të ketë një efekt hipoglikemik dhe të jetë i dobishëm në trajtimin e diabetit.
 • Ekstrakti i bishtajave të fasules së bardhë: Ekstrakti i bishtajave të fasules së bardhë (Phaseolus vulgaris) mund të ndihmojë në uljen e niveleve të glukozës në gjak duke ngadalësuar tretjen dhe përthithjen e karbohidrateve. Hulumtimet mbështesin rolin e tij të mundshëm në kontrollin e diabetit dhe uljen e niveleve të glukozës në gjak pas ngrënies.
 • Ekstrakti i gjetheve të boronicës: Boronicat (Vaccinium myrtillus) përmbajnë anthocyanine, të cilat mund të ndihmojnë në përmirësimin e niveleve të glukozës në gjak dhe rritjen e ndjeshmërisë ndaj insulinës. Studimet kanë treguar se manaferrat mund të kenë veti antihiperglicemike dhe mund të jenë të dobishme në trajtimin e diabetit.
 • Ekstrakti i gjetheve të manit: Mani (Morus alba) përmban përbërës aktivë si mukulaginat, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të glukozës në gjak dhe rritjen e ndjeshmërisë ndaj insulinës. Studimet konfirmojnë vetitë e mundshme antidiabetike të ekstraktit të gjetheve të manit.
 • Magnezi: Magnezi është një mineral i rëndësishëm i përfshirë në metabolizmin e karbohidrateve dhe rregullimin e sheqerit në gjak. Plotësimi i magnezit mund të ndihmojë në përmirësimin e kontrollit të glukozës në pacientët me diabet.
DIAFIX

Si të përdorni, si të merrni

 1. Dozimi: Zakonisht rekomandohet të merret 1 kapsulë DIAFIX një ose dy herë në ditë, mundësisht me vakt. Dozimi mund të ndryshojë në varësi të nevojave individuale.
 2. Ruani rregullsinë: Për rezultate më të mira, rekomandohet të merrni rregullisht kapsulat DIAFIX . Mos anashkaloni asnjë dozë ose rregulloni dozën tuaj.
 3. Pini ujë: Kapsulat duhet të gëlltiten të tëra me shumë ujë. Mos i përtypni apo thyeni kapsulat.
 4. Ndiqni dietën tuaj dhe aktivitetin fizik: Përveç marrjes së kapsulave DIAFIX , është e rëndësishme të mbani një dietë të shëndetshme të pasur me lëndë ushqyese dhe një mënyrë jetese aktive. Ushtrimi i rregullt dhe kontrolli i marrjes së karbohidrateve mund të ndihmojnë në kontrollin e niveleve të glukozës në gjak.

Këtu janë disa mendime dhe komente nga përdoruesit e vërtetë nga forumet

“Kam një kohë të gjatë që luftoj me diabetin dhe së fundmi kam filluar të përdor kapsulat DIAFIX . Dhe duhet të pranoj se më ka bërë shumë përshtypje! Që kur fillova të marr DIAFIX, kam vënë re një përmirësim të dukshëm në nivelet e glukozës në gjak. Nivelet e mia të sheqerit janë më të qëndrueshme dhe kam arritur të reduktoj sasinë e insulinës që më nevojitet. Për më tepër, energjia dhe vitaliteti im u rritën. Unë jam mirënjohës që kam gjetur këtë produkt dhe do t’ua rekomandoja patjetër pacientëve të tjerë diabetikë.

Këtu janë disa mendime dhe komente nga përdoruesit e vërtetë nga forumet

“Si shofer metroje, unë jam gjithmonë në lëvizje dhe kam nevojë të menaxhoj diabetin tim për të qenë në gjendje të bëj punën time në mënyrë efikase dhe të sigurt. Që kur fillova të marr kapsula DIAFIX, kam vënë re një ndryshim të madh në nivelet e sheqerit në gjak. Ato janë më të qëndrueshme dhe më të lehta për t’u mbajtur brenda gamës së synuar. Kam përjetuar gjithashtu energji të shtuar dhe qartësi më të madhe mendore. DIAFIX ka qenë një mbështetje e madhe për mua dhe e konsideroj atë një pjesë të rëndësishme të regjimit tim të përditshëm të menaxhimit të diabetit.”

Çmimi DIAFIX, faqja zyrtare e prodhuesit – zbritje, Ku të blini

Çmimi i produktit DIAFIX tani është në mega promovim, aktualisht prodhuesi ofron një zbritje prej 50%. Për të bërë një porosi, ju lutemi vizitoni faqen zyrtare të prodhuesit, ku nuk kërkohet kod promocional. Thjesht plotësoni porosinë tuaj online dhe një përfaqësues do t’ju kontaktojë. Ju lutemi vini re se numri i produkteve të mbuluara nga promocioni është i kufizuar dhe oferta është e vlefshme për një kohë të kufizuar. Pagesa bëhet me dorëzim.

Leave a Comment